O FESTIWALU

Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej FRYTKA OFF odbędzie się 22-23 czerwca 2012 roku w Częstochowie na ul. Piłsudskiego. Jest to druga odsłona Festiwalu.  Frytka Off jest wydarzeniem promującym kulturę niezależną i alternatywną, prezentowaną przez artystów wywodzących się z Częstochowy, subregionu północnego województwa śląskiego oraz zaproszonych do udziału ze Śląska, kraju, a nawet zagranicy.

Dwudniowy festiwal będzie tworzył interdyscyplinarną przestrzeń dla prezentacji różnego rodzaju projektów z pogranicza dziedzin takich jak: teatr, muzyka, sztuki plastyczne, oraz innych form, reprezentowanych przez twórców wywodzących się z różnych środowisk twórczych. Festiwal będzie promocją młodej sztuki, zaprezentuje nowatorskie i alternatywne dokonania artystyczne. Odbiorcami FRYTKI OFF będą ludzie poszukujący nowych jakości i form w sztuce, i zainteresowani aktywnym udziałem w kulturze.

Imprezy realizowane w ramach festiwalu będą całkowicie otwarte i dostępne dla publiczności, także tej przypadkowej, dla której festiwalowa forma prezentacji może być jedyną okazją do kontaktu ze sztuką alternatywną. Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się spektakle uliczne, instalacje, happeningi i sztuki performance. Tłem festiwalu będzie teren przy ul. Piłsudskiego, zwyczajowo określany Aleją Frytkową (stąd też nazwa festiwalu). Jest to jedno z miejsc stanowiących o lokalnym kolorycie miasta.

Ponadto przestrzeń Alei Frytkowej sąsiaduje z najbardziej reprezentacyjną ulicą Częstochowy – Aleją Najświętszej Maryi Panny. W sąsiedztwie ul. Piłsudskiego znajduje się też m.in. główny Dworzec PKP i „Konduktorownia” – siedziba Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, a w pobliżu Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Częstochowskiego.